Psoriatická artritida (PSA)

Definice

Psoriatická artritida (PSA) je zánětlivé onemocnění kloubů, které postihuje zhruba 5-7 % lidí trpících psoriázou (lupénkou). Tato forma artritidy se může projevovat bolestmi kloubů a páteře, pacientům se lámou a štěpí nehty, v extrémních případech mohou o nehty přijít.

Psoriatická artritida se může rozvinout v jakémkoli věku, ale obvykle se objevuje zhruba po 10 letech od prvních příznaků psoriázy. Většinou se poprvé objeví mezi 30. a 50. rokem věku, ale může postihovat i děti.

Psoriatickou artritidu zatím nelze vyléčit, symptomatickou léčbou však lze zmírnit její příznaky.

Příznaky

Psoriatická artritida může postihovat jeden nebo více kloubů. Mezi příznaky onemocnění se řadí:

  • bolest postižených kloubů,
  • nateklé klouby,
  • klouby teplé na dotek.

Klinické typy psoriatické artritidy

Podle příznaků a pokročilosti onemocnění se psoriatická artritida klasifikuje do pěti klinických typů:

  • Asymetrická oligoartikulární artritida. Tato nejmírnější forma psoriatické artritidy se projevuje bolestí v kloubech na jedné straně těla. Nejčastěji je postižena kyčel, koleno, kotník nebo zápěstí. Postižené klouby bývají nateklé a zarudlé. Vyskytne-li se asymetrická artritida na rukou nebo chodidlech, otok a zánět místních šlach způsobí tzv. daktylitidu („klobáskovité“ prsty).
  • Symetrická polyartritida. Projevuje se bolestí ve stejných kloubech na obou stranách těla, většinou postihuje čtyři a více kloubů. Symetrická polyartritida postihuje častěji ženy než muže.
  • Distální interfalangeální artropatie. Projevuje se bolestí v distálních článcích prstů (tj. článcích nejblíže nehtům) na rukou i na nohou. Tato forma psoriatické artritidy je poměrně vzácná a vyskytuje se převážně u mužů.
  • Spondylitida. Projevuje se bolestí páteře. Tato forma onemocnění může způsobit nejen zánět páteře, ale i ztuhnutí kloubních spojení mezi některými obratli. Čím je spondylitida pokročilejší, tím jsou pohyby bolestivější a obtížnější.
  • Mutilující artritida. U malého procenta pacientů s psoriatickou artritidou se projevuje tzv. arthritis mutilans – vážná, bolestivá a znetvořující forma psoriatické artritidy. Toto onemocnění postupem času zničí malé kůstky v rukou, obzvláště v prstech, a vede tak k trvalým deformitám. 

Příčiny

Psoriáza (lupénka) je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které je typické načervenalými ložisky pokrytými suchými, stříbřitými šupinami. Šupiny vznikají v důsledku nadměrného dělení epidermálních buněk. Psoriáza i artritida se řadí mezi autoimunitní onemocnění (tj. takové onemocnění, při kterém imunitní systém organismu produkuje protilátky proti vlastním tkáním). Abnormální imunitní odpověď způsobuje zánět kloubů a nadprodukci epidermálních buněk.

Příčiny této abnormální aktivace imunitního systému zatím nejsou zcela objasněny; zdá se však, že určitou roli hraje dědičnost i vlivy vnějšího prostředí. Mnoho pacientů trpících psoriatickou artritidou má stejně postiženého blízkého příbuzného (tj. rodiče nebo sourozence) a byla již odhalena genetická mutace, která zřejmě souvisí s psoriatickou artritidou.

Přítomnost genetické mutace ještě nemusí nutně znamenat, že její nositel bude trpět psoriatickou artritidou. U geneticky predisponovaných osob může být onemocnění vyvoláno nějakým faktorem vnějšího prostředí - např. virovou nebo bakteriální infekcí.

Rizikové faktory

Zdaleka nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro rozvoj psoriatické artritidy je psoriáza (lupénka). K psoriatické artritidě jsou obzvláště náchylní lidé, kteří mají na nehtech psoriatické léze.

Mezi další rizikové faktory se řadí:

  • Rodinná anamnéza. Mnoho pacientů trpících psoriatickou artritidou má stejně postiženého blízkého příbuzného.
  • Věk. Psoriatická artritida se může objevit v jakémkoli věku, nejčastěji se však vyskytuje u dospělých ve věku 30-50 let.
  • Pohlaví. Psoriatická artritida v obecném smyslu postihuje stejně často muže i ženy. Konkrétně však DIP a spondylitida častěji postihuje muže, zatímco symetrická artritida se častěji vyskytuje u žen.

Zdroj: Mayoclinic.com